Адаптація дітей до ЗДО

Як полегшити адаптацію дитини до садочка?

Саме від батьків залежить те, як дитина буде сприймати дошкільний заклад і наскільки швидко пройде адаптація до нього. Рекомендуємо вам такі кроки:

1. Насамперед вгамуйте власну тривогу й докори сумління через рішення вийти на роботу. Якщо мама впевнена, що з її дитиною в дитсадку все буде гаразд, — так і буде.
  2. Поясніть дитині, що таке дитячий садочок і навіщо туди ходять діти:
  • намагайтеся створитипозитивний образ закладу (наприклад, «У дитсадок приходять такі ж діти, як і ти, вони там разом граються, навчаються, їдять»);
  • пограйте з дитиною «в садочок», розкажіть казку про нього. В нагоді вам стануть книги Ліани Шнайдер і Єви Венцель-Бюрґер «Софійка йде до дитячого садочка» та Люсі Каузенс «Мыша в детском саду». Ці маленькі оповідання допоможуть дитині уявити ситуацію першого походу в дошкільний заклад, приміряти її на себе та поставити батькам питання, які хвилюють.

1. Познайомте дитину з обраним дитячим садком під час прогулянки.

Можна спочатку ненадовго заходити з малюком на територію закладу, в групу, щоб він поступово звикав до садочка.

1. Завчасно ознайомтеся з розпорядком дня в дитсадку й поступово вводьте цей режим дня вдома, а також навчайте дитину тому, що може знадобитися в садочку (самостійно одягатися, умиватися, їсти).
  2. Заздалегідь познайомте дитину з вихователем групи, до якої ходитиме ваш малюк. Повідомте лікаря й вихователів про особливості стану його здоров’я та характеру.
  3. У перші два-три тижні залишайте дитину лише на кілька годин в дитячому садочку, поступово збільшуючи цей час. Якщо у вас є така можливість, перші кілька днів ви можете разом з дитиною ходити в дошкільний заклад (залишайтеся там на 2-3 години).
  4. Дайте малюку із собою «талісман»: улюблену іграшку тощо. Вигадайтеритуали прощання (адже все, що відбувається регулярно, — заспокоює). Поцілуйте в кожну щічку, обійміть, дайте «п’ять» чи вигадайте щось особливе й тільки ваше.
  5. На честь важливої події в житті дитини (першого походу в садочок) влаштуйте домашнє свято, дозвольте їй відчути радість від дорослішання.
  6. Щовечора запитуйте в дитини про те, як пройшов день, що сталося нового й цікавого. Обговорюйте з нею останні події в садочку, розпитуйте про друзів, ігри, заняття, екскурсії.
  7. У період адаптації проводьте більше часу разом з малюком, намагайтеся після дитсадка погуляти, почитати книгу разом. Дитина отримає нові враження й зможе відволіктися від негативних переживань. Дуже важливо обіймати дитину (тісний контакт в період адаптації є обов’язковим), говорити, як ви її любите й сумуєте під час розлуки

Що не можна говорити дитині, яка йде в дитячий садок?

Дитячий психолог Ольга Крамаревич радить звернути увагу на фрази, здатні посилити стрес від перебування дитини в дитячому садку:

• «Не плач, інакше віддам тебе в дитячий садок!»
    Такі слова формують у дитини негативне ставлення до дошкільного навчального закладу як до місця, куди її віддадуть, якщо вона буде поводитися неналежним чином.
  • «Там не страшно! Не бійся! Вихователька не буде тебе ображати»
    Говорячи подібні слова, батьки забувають, що ми не сприймаємо частку «не». Краще сказати: «У дитячому садочку добре», «Тобі там сподобається» тощо.
  • «Їж сам, тому що в садочку ніхто годувати тебе не буде»
    Ця фраза здатна сформувати установку, що садочок — це те місце, де малюк буде нікому не потрібним і позбавленим турботи. Краще скажіть своїй дитині, яка вона доросла й самостійна, і що вам дуже подобається спостерігати за тим, як вона їсть сама.
  • «Я куплю тобі нову іграшку, якщо ти підеш у садок»
    Малюк дуже швидко звикне до того, що йому кожен раз щось купують, почне маніпулювати й вимагати заохочення за кожен свій вчинок.
  • «Не плач! Он інші дітки не плачуть!»
    Ні в якому разі не порівнюйте свого малюка з іншими дітьми. Почуття вашої дитини унікальні, як і вона сама. Замість того, щоб порівнювати малюка з кимось, підтримайте його, зазначивши, що ви розумієте його почуття й теж будете сумувати за ним.
  • «Я буду поруч!»
    Якщо ви насправді не збираєтеся якийсь час провести в садочку, не варто обманювати свою дитину. Інакше вона може припинити вам довіряти, а згодом може й сама почати казати неправду .
  • «Заспокойся, інакше залишу тебе тут надовго!»
    Ще один приклад батьківської маніпуляції, яка травмує дитячу психіку. Ні в якому разі не лякайте дитину, що ви її покинете, не будете любити тощо. Ці слова лякають дитину тим, що мама може її позбутися в будь-який момент і зовсім її не любить.
  • «Поділися іграшкою. У дитячому садку тобі доведеться це робити постійно»
    Для того, щоб дитина змогла взаємодіяти з іншими дітьми, її треба цьому навчити. Спробуйте пояснити: «Подивись, як хлопчик хоче погратися твоєю машинкою. Давай дамо її йому на деякий час, а потім він нам її поверне.» Можна запропонувати також обмін.
  • «У садочку так весело! Ти будеш там гратися, співати, танцювати цілий день»
    Не варто штучно захоплюватися садочком чи формувати завищені очікування, адже дитина може запідозрити вас у нещирості. Краще спокійно перерахуйте те, що їй точно там сподобається.
  • Будь-який негатив про вихователів, помічників вихователя чи садочок.
    Не критикуйте персонал садочка в присутності дитини, адже вона формує враження з ваших слів: якщо ви негативно висловлюєтеся про виховательку, дитина почне вважати, що вона — погана, і з нею небезпечно.

Думаю, ви погодитеся, що відвідування дитячого садка — важливий етап у житті дитини. І, звісно, вашому малюку знадобиться час для прийняття змін, що сталися з ним. Тому будьте терплячі та уважні, підтримуйте свою дитину й пам’ятайте, що адаптаційний період — тимчасове явище, і ви здатні допомогти дитині його подолати.