Сторінка інструктора з плавання

Комунальний дошкільний навчальний заклад (ясла–сад) № 71 «Золота рибка» комбінованого типу

Інструктор з плавання

Балалаєв Микола Іванович

Кваліфікаційна категорія: «Спеціаліст вищої категорії»

Освіта: вища

Стаж роботи: 31 рік

 

 

 

 

 

 

 

 

Плавання – унікальний засіб впливу на організм дитини

Фахівці визначають, що плавання сприяє розвитку всіх груп м`язів та поліпшенню координаціі рухів. Завдяки горизонтальному положнню тіла у воді під час плавання й активним рухам руками поліпшується гнучкість хребта. Це дає змогу запобігти порушенням постави, а за наявності-виправляти їх. Активний рух ніг у воді поліпшує вигини стопи дитини й запобігає розвитку плоскостопості, а у разі виникнення коригує її.
Також заняття з плавання зміцнюють імунітет, розвивають витривалість, позитивно впливають на основні показники фізичного розвитку – зріст, вагу і пропорційність, загартовують організм дитини. Важливо й те, що вода заспокоює, знімає стрес, сприяє зміцненню сну. Корисними є заняття з плавання для дітей з гіпертонусом і гіпотонусом м`язів, синдромом підвишеної збудливості та дитячим церебральним паралічем.
Заняття у воді розвивають дихальний апарат та збільшують ємність легенів завдяки необхідності долати опір води під час видиху.

 

Показання до занять з плавання та принципи їх проведення

Лікувальне плавання-одна з форм лікувальної фізкультури, особливістю якої є одночасний вплив на організм людини води та фізичних вправ. Дозована робота м`язів у незвичних для людини умовахводного середовища є важливою дією процедури на організм людини. Під час виконання вправ у воді організм, як цілісна система, комплексно реагує на такий вплив. Насамперед плавання добре впливає на шкіру, серцево-судинну, нервову, ендокринну, м`язову системи, теплообмін і окислювально-відновні процеси.

Лікувальна дія вправ у воді на організм людини полягає у:
• підвишенні тонуса;
• покращенні обмінних процесів та процесів регенерації;
• відновленні функцій певного органу та всього організму в цілому.

Показаннями до занять з плавання є:
• порушення та захворювання нервової системи;
• травми та захворювання опорно-рухового апарату;
• захворювання серцево-судинної та ендокринноїсистем, органів дихання та травлення.

Лікувальне плавання рекомендоване всім дітям з порушенням постави. Протипоказаннями до занять із лікувального плавання є загострення хронічних захворювань, будь-які інші захворювання в гострій формі, період одужання після гострих захворювань, хронічні захворювання нирок із частими загостреннями, шкірні захворювання. Невміння плавати не є протипоказанням для призначення процедур у басейні.
Для знезараження води у басейні додають хлор, який сушить шкіру та може викликати алергічну реакцію. Саме тому перед початком занять із лікувального плавання слід проконсультуватися з лікарем-педіатром і з`ясувати, чи нема протипоказань.

Для проведення занять з лікувального плавання важливо знати такі принципи:

  • послідовність – спочатку діти виконують прості плавальні рухи, потім освоюють складніші вправи на воді;
  • поступовість – поступове збільщення навантаження та обгрунтоване дозування вправ;
  • систематичність – проведення занять не менше трьох разів на тиждень для формування навичок плавання та зміцнення м`язового корсета;
  • доступність – вправи мають бути нескладними для дітей;
  • наочність – дорослий демонструє дитині правильне виконання вправ;
  • індивідуальність – врахування індивідуальних особливостей кожної дитини, зокрема рівня її фізичної підготовленості, вміння триматися на воді, характеру захворювання, фізичного стану на момент занять;
  • усебічність – комплексний вплив лікувального плавання на всі м`язовігрупи і функціональні системи організму.

Дотримання окреслених принципів сприяє високій ефективності лікувального впливу вправ у воді.

 

Значення плавання у житті дітей

Регулярне відвідування занять з плаваннябезперечно справляє оздоровчий вплив на дитячий організм. Плавання – це насамперед загартовування. Загартовування запобігає застудним захворюванням і виробляє стійкість організму до змін навколишньго середовища.
Завдяки плаванню відбувається фізіологічний розвиток дитини та зміцнюється її здоров`я. Плавання – один з найбільш дієвих способів розвинути організм з раннього віку, адже це поєднання позитивних впливів води, повітря, температури та рухової активності.

Користь плавання для організму полягає в тому, що воно:
• загартовує організм, удосконалює механізм його терморегуляціі, зміцнює імунітет, поліпшує адаптацію до різних умов зовнішнього середовища;
• удосконалює роботу органів кровообігу та дихання, зокрема поліпшує серцеву діяльність, рухомість грудної клітки, нормалізує ритм дихання;
• зміцнює опорно – руховий апарат (завдяки чому хребет формується правильно), запобігає розвитку плоскостопості;
• підвищує працездатність і поліпшує роботу м`язів;
• гармонійно розвиває силу, швидкість, гнучкість, вправність, координацію рухів, витривалість;
• підвищує загальний тонус організму, зміцнює нервову систему, сон, поліпшує апетит.

Заняття плаванням має і виховне значення. Під час навчання створюються умови для формування особистості, що сприяє розвитку цілеспрямованості, наполегливості, рішучості, сміливості, дисциплінованості, самостійності, а також уміння діяти у колективі.
Заняття також прищеплюють вміння та навички самообслуговування.
При навчанні плавання діти в нашому дошкільному закладі отримують досвід, який може знадобитися їм протягом життя. Тому під час бесіди з батьками вихованців, окрім користі загартовування, а також оздоровлення, звертаємо увагу і на користь плавання.

 

Рішення щодо можливості відвідувати басейн

Перед початком відвідування басейну та перед кожним заняттям з плавання дітей оглядає сестра медична басейну та вносить результати огляду до відповідного журналу (термометрія, огляд зіва, шкіряних покровів) під особистий підпис щодо допуску дитини до купання.
Не допускаються до занять діти з гострими катаральними проявами або за наявності отиту, хронічного запалення носоглотки тощо. Такі діти мають перебувати під наглядом лікаря, який визначає початок занять з плавання індивідуально для кожної дитини.

 

Вимоги до відвідування басейну дітьми

Вхід до зали з ванною дозволяється після відвідування дітьми туалету і прийняття душу. Душ діти повинні приймати без плавок, з використанням індивідуальних мочалок і мила. Після цього дозволяється виходити на обхідну доріжку біля ванни басейну.
Для відвідування басейну діти повинні мати індивідуальні плавки, рушник, шапочку, тапочки, мочалку, мило. Особисті речі діти можуть приносити з собою до дитячого садка і після використання забирати додому. Батьки повинні обробляти ці речі після кожного відвідування басейну дітьми. Усі речі дітей зберігаються в індивідуальних шафах для одягу.

Заняття в басейні проводяться протягом усього року. Навчання дітей плаванню починаються з молодшої групи. Розклад занять складено так, що діти всіх вікових груп плавають 2 рази на тиждень в першій половині дня підгрупами до 10 осіб.

Мета – оздоровлення, фізичне удосконалення вихованців, формування у них таких якостей, як сміливість, воля, бажання долати труднощі.

Тривалість заняття в басейні:

Молодші групи – 20 хв.

Середні групи – 20-25 хв.

Старші групи – 25-30 хв.

 

Корисні посилання: